Vánoční trhy

Prožití svátků vánočních, a snad i typickou předvánoční nakupovací mánii, si bez stylových vánočních trhů už snad ani nedokážeme představit. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody, co si tam máte pořídit, čemu se vyhnout a jak se nenechat napálit, se dočtete na následujících řádcích.

 

 

Možná vás udiví, že historie vánočních trhů sahá až do 19.století. I tehdy přicházeli obyvatelé měst na trhy za specifickou atmosférou, dobrým jídlem a dárky pro své blízké. Sortiment se však od té doby poněkud změnil.
Dnes najdeme na trzích především konzumní zboží, tedy takové, které je k nalezení i v obchodech, buticích a supermarketech. Řeč je zejména o kabelkách, levné bižuterii, šálách, šátcích, ponožkách, záclonách, povlečeních, pánvičkách a nožích, plyšácích či drobných dárkových předmětech. Většinu z nich totiž seženete v normálních obchodech za srovnatelnou, ne-li nižší cenu. Trhy mají však tu výhodu, že nabízí vše na jednom místě, proto nemusíte obíhat celé město. Dejte si však pozor zejména na zbytečně předražené zboží. Problémem může být též eventuální nízká kvalita některých výrobků. Občas se vyplatí nakouknout sem tam i do obchodních center, není-li tam k nalezení kvalitnější kousek. V mnoha stáncích vám již dnes dají na zboží paragon, není to ale pravidlem. Kazové zboží tak může být někdy těžké vyreklamovat.

 

 

cooldesign--vánoční trhyNa druhou stranu ovšem trhy nabízejí množství sortimentu, který byste jinde jen těžko hledali. Řeč je zejména o ručně vyráběných a řemeslných výrobcích, které fakticky jinde než na trzích a ve specializovaných obchodech neseženete. Do keramiky, ručně vyráběných šperků, řezbářských výrobků, dřevěných hraček, šperků z chirurgické oceli a dalších se jistě vyplatí investovat. Takovéto výrobky jsou zpravidla velmi kvalitní a jistě stojí za tu cenu. Navíc připomínají právě specifické kouzlo vánočních trhů, proto mohou být zajímavým a neokoukaným dárkem.

 

 

Pro spoustu lidí jsou vánoční trhy místem, kde lze rychle a bez zbytečného pobíhání po městě nakoupit vánoční dárky na poslední chvíli. V takovém případě vám trhy vytrhnou trn z paty a vy si můžete užít ušetřený čas nad šálkem výtečného punče. Pozor však na zloděje a drobné kapsáře, pro které jsou davy vánočně naladěných obyvatel doslova zlatý důl. Své osobní věci raději mějte po celou dobu nakupování pod kontrolou, nedáte tak zlodějům šanci.

 

 

Většina z nás však na trhy nespěchá kvůli dárkům, ale hlavně chce nasát tu báječnou adventní atmosféru. Sklenička punče a svařeného vína s přáteli dá zapomenout na každodenní starosti, sladký trdelník zlepší náladu o sto procent. Mnoho měst také pořádá spolu s vánočními trhy doprovodný program. Můžete si tak s šálkem medoviny v ruce užít koncerty, koledy, ukázky řemesel, mikulášskou nadílku a jiná zajímavá představení.

 

 

Fotografie publikována se svolením Suat Eman / FreeDigitalPhotos.net
Fotografie publikována se svolením cooldesign / FreeDigitalPhotos.net

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *