Vánoční tradice

Dnes jsou Vánoce hlavně komerční záležitostí. Už od října nás obchody lákají na nákup vánočních dárků, dámy v reklamách vysvětlují, jak snadná je objednávka po internetu a zpoza výloh se směje obtloustlý americký Santa Claus. V našem státě plném ateistů jsou rodiny, které oslavují skutečnou podstatu Vánoc, narození Ježíše Krista, a dodržují vánoční zvyky, v menšině.
Plný tradic je hlavně 24. prosinec. Co patří k českému Štědrému dni?

 

 

V pokoji by neměl chybět nazdobený vánoční stromeček. Pod ním večer najdete zabalené dárky, popř. i malý dřevěný nebo papírový betlém.
Až do večeře by se měl člověk postit, děti se motivují pohádkou, že pak večer uvidí zlaté prasátko.
Ne každý ale bez jídla celý den vydrží. Proto typickým jídlem na snídani je vánočka, obědvá se někde polévka, jinde tradiční staročeské jídlo kuba, kroupy s houbami, to záleží na kraji. S první hvězdou na obloze začíná večerní hostina, na kterou se všichni nejvíc těší. Skládá se z polévky, rybí, hrachové nebo čočkové, kapra a bramborového salátu. V posledních letech v některých domácnostech kapra vytlačují jiné ryby, ale to už nejsou typické české vánoce. U stolu by měl být jeden talíř navíc pro náhodného hosta. Pod talíř se schovají šupiny z kapra, aby se člověka příští rok držely peníze a štěstí. A od štědrovečerní večerě by neměl nikdo vstát, jinak jej do roka čeká smrt.

 

 

Během Štědrého dne lidé poslouchají koledy, uždibují cukroví, aby zahnali hlad a baví se různými zvyky a tradicemi, které jsou s tímto dnesm spojené a mají skryté významy. Oblíbené jsou hlavně u dětí, protože ty ještě věří v kouzelnou moc Vánoc.

 

 

Až alchymistickým zvykem je lití olova. Prodávají se sady speciálně pro tuto příležitost a pokud byste je náhodou nesehnali, stačí zajít do obchodu s rybářskými potřebami a koupit obyčejné olůvko. Roztopíte jej nad plamenem a pak jej opatrně vlejete do studené vody. Olovo okamžitě zatuhne do různých tvarů. Rodina pak diskutuje o tom, co vzniklé tvary znamenají. U téhle tradice se pobaví všichni, dokonce i odrostlejší děti, protože právě ty mívají nejbujnější fantazii.
O osudu napoví i pouštění lodiček. Jsou to skořápky od vlašských ořechů, do kterých se usadí zapálená svíčka. Každý člen rodiny má svou lodičku a společně je vypustí na hladinu vody v umyvadle. Pokud lodička dospěje hladce k druhému břehu, čekají vás velké změny, splní se vám přání, pokud zůstanou u stejného břehu, nezmění se nic. Marnost veškeré snahy znamená potopení lodičky, točení v kruhu zase nerozhodnost. Zhasnutá svíčka neupřímnost a dotek s další lodičkou lásku a přátelství.

 

 

OZphotography--vánoční tradiceDěvčata, která jsou zvědavá, jestli se v příštím roce vdají nebo ne, házejí střevícem. Zády se postaví ke dveřím a přes rameno střevíc odhodí. Říká se, že když špička směřuje směrem ze dveří, děvče se do roka provdá a odejde z domu, jestli špička směřuje opačným směrem, zůstane slečna svobodná a doma.
Až po večeři, než se rozbalí dárky, celá rodina rozkrajuje jablíčko na dvě půlky. Když se vám vevnitř ukáže z jadýrek pěti nebo vícecípá hvězdička, sejdete se všichni zdraví a šťastní zase za rok. Pokud ale jablko přepůlíte tak, že se uvnitř objeví čtyřcípá hvězda, která vypadá jako kříž, někdo z rodiny příští rok onemocní nebo zemře. Ale nemusíte se bát, stačí zjistit, kterým směrem jablíčko správně rozpůlit, a čekají vás v příštím roce jen samé příjemné věci.
Po večeři, když se blíží půlnoc, chodí křesťané do kostela na sváteční mši, vyvrcholení vánočních oslav.

 

 

Takže jestli vánoční zvyky dodržujete, dělejte to dál. A pokud ne, zkuste si letos nějaké do štědrovečerního dne zařazit. Uvidíte, že je to zábava a čekání na večeři a rozbalování dárků vám příjemně uteče. Navíc by byla škoda, kdyby vánoční zvyky a tradice postupně vymizely.

 
Fotografie publikována se svolením Serge Bertasius Photography / FreeDigitalPhotos.net
Fotografie publikována se svolením OZphotography / FreeDigitalPhotos.net

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *