Vánoční dárky a zvyky

Už cítíte vůni rybí polévky? Sbíhají se vám sliny na bramborový salát a kapra? Tuto významnou událost doprovází kromě typických jídel také mnoho zvyků, které někteří lidé i v dnešní době dodržují. Ne snad proto, že by věřili pověrám, ale spíš z úcty k tradicím a pro sváteční zábavu celé rodiny.

Jiný kraj, jiný mrav
Jednotlivé zvyky se liší od oblasti k oblasti, a tak si každá rodina za dlouhá léta vybudovala spoustu vlastních postupů, které více či méně pečlivě dodržuje. Některé úkony se provádějí před samotným jídlem, jiné až po něm, či během něj, ale i zde je velmi těžké najít pravidlo společné všem.

Pohled do budoucnosti, ale i obdarování domu
Někteří se snaží z ořechů věštit svou budoucnost. Pokud je rozlomený ořech špatný, znamená to, že v příštím roce budete mít problémy se zdravím. Na podobnou předpověď se někde používá také jablko. Po jeho podélném rozkrojení doufáte, že se na něm objeví hvězda. Znamenala totiž dlouhý život plný zdraví. Jestli jste však uviděli kříž, měli jste se začít bát o vlastní život.

Známe však i jiné využití ořechů a jablek. Ořechy se hází do čtyř rohů místnosti, ve které večeříte. Jde o symbolické obdarování domu. Tento zvyk se vyvinul z dřívějšího zvyku hospodářů, kteří v době Vánoc nadělili štědrou porci jídla svým zvířatům, aby si také pochutnala, ale zároveň nabrala síly do nového roku. Jiná možnost použití jablka spočívá v tom, že se o něj podělíte se všemi u stolu. Rozkrojíte ho na stejně velké části a každému dáte jednu. Tím zajistíte, aby na vás lidé u stolu v příštím roce nezapomněli ani na dalekých cestách.

Jak lehce přijít k bohatství?
Další pověra říká, že kdo při sobě nosí tři šupiny ze štědrovečerního kapra, ten brzy zbohatne. Avšak jinde uslyšíte, že šupiny musíte strčit pod talíř během večeře. Objevila se však už i verze, že místo šupin musíte dát pod talíř mince, aby se vám v dalším roce dařilo ve finanční oblasti (tuto formu zřejmě vymysleli lidé, co nejedí ryby a nechtěli přijít o možnost jak si zajistit hojnost).

Smrtící věštby
Při večeři by vždy mělo být nachystáno o jeden talíř víc. Pro náhodného hosta. Ten však musí přijít ještě před samým začátkem večeře, protože během ní je přísně zakázáno vstávat od stolu. Ten, kdo to udělá, do roka zemře.

Hrozba smrti se objevuje i při věštění pomocí stínů. Po rozsvícení svíček se všichni dívají po stěnách a čí stín nemá hlavu, do roka určitě opustí svět živých. Alespoň tak praví pověry.

„Má mě rád, nemá mě rád…“
Abychom však nepropadli depresím a nemysleli jen na hrozbu smrti, zejména pro slečny tu je jedna nebolestivá metoda, jak zjistí, zda se do roka vdají. Mají hodit svůj střevíc za hlavu a pokud se obrátí patou ke dveřím, tak zůstanou doma. Jestli se však ke dveřím obrátí špičkou, provdají se a odejdou z rodného hnízda.

Vánoční lodičky
Mezi další zvyky bychom mohli zařadit půst či pouštění lodiček, při kterém se pomocí ořechových skořápek a vánočních svíček dozvíme něco málo o našem příštím životě. Člověka, jehož svíčka bude nejdéle hořet, čeká šťastný a poměrně dlouhý život. Jestli se vaše lodička bude držet při kraji nádoby, znamená to, že se celý příští rok budete nacházet doma. Jestli se však vaše lodička odvážně vydá do středu, pravděpodobně na vás čeká celý svět, do kterého se už brzy vydáte.

Zase ta budoucnost
Budoucnost prý jde také lehce zjistit pomocí olova a vody, kdy olovo zahřejete na teplotu tání a pak ho všechno vylijete do nádoby s vodou. Vznikne vám odlitek abstraktních tvarů, ze kterého se snažíte zjistit, na koho se podobá, a co praví o jeho budoucnosti. Ať už tomu budete věřit nebo ne, zaručeně se minimálně skvěle pobavíte.

Vánoce nedělají zvyky, ale lidi…
Ať už některý z výše popsaných zvyků doma zkoušíte nebo ne, nakonec o Vánocích jde vždy jen o to, abyste strávili příjemný čas se svými blízkými, které milujete a na kterých vám záleží.

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *