Vánoce v jiných zemích

Rodina poslouchá koledy, vybírá kostičky z kapra, maminka napomíná děti, ať do sebe neládují tolik bramborového salátu. Děti se nedočkavě otáčejí ke dveřím, za kterými se schovává nazdobený smrček. Najednou se odněkud ozve zvoneček a děti utíkají ke stromečku, protože Ježíšek konečně přinesl dárky. Pokoj se začíná plnit balícím papírem a dětským výskáním. Takto nebo podobně vypadá vyvrcholení Štědrého dne v české rodině. Před večeří ti, kteří dodržují tradice zvládnou pár zvyků jako lití olova, házení pantoflí nebo pouštění lodiček ze skořápek ořechů. V ostatních zemích ale tento, jeden z největších křesťanských svátků, který oslavuje narození Ježíše Krista, vypadá úplně jinak.
Ježíšek nosí dárky taky na Slovensku a v Německu (německy se mu říká Christkind). Vánoce u našich východních sousedů nám nejsou moc vzdálené. Stejně jako my krájí jablíčko, kontrolují plamen svíčky, ale jiné zvyky se liší. Děvčata neházejí střevícem, ale poslouchají, kolikrát čuník kopne do vrat. Za tolik let se vdá. Štědrovečerní menu se liší také jen zčásti. Tradiční je na Slovensku třeba zelná polévka (kapustnica), místo naší vánočky pečou Slovenky koláče a bábovky, ale bramborový salát také nesmí chybět. Jen místo kapra se vedle něj objevují spíš jiné ryby.
I německé Vánoce se v mnohém podobají těm českým, jen snad zdobení je velkolepější, honosnější, bohatší. Jedním ze symbolů německých Vánoc je vánoční pyramida se svíčkami na krajích, která může být i několik metrů vysoká. Češi místo toho mají betlém. Ježíšek v Německu vytlačil zrzavého fousatého vánočního muže (Weinachtsmann), který nosil dárky dříve. Stále na něj ale věří děti na některých místech v severním Německu.

 

 

Otec Vánoc (Pere Noël) nosí dárky dětem ve Francii. Francouzské děti 24. prosince připravují pro jeho soby přede dveře mrkvičku. Vánoce zde jsou také honosné, a protože Francouzi jsou známí dobrým jídlem, neodbývají ani sváteční tabuli. Nechybí na ní pečená krůta a dezert polévaný čokoládou, tzv. vánoční poleno.

 

 

Trochu zamotané to s Vánocemi mají Rusové, neboť podle pravoslavných tradic vycházejí na 6. a 7. ledna. Na slavnostním stole nesmí chybět bezmasá jídla a ryby. Jedním z tradičním jídel jsou vareniky – brambory, houbami, zelím nebo rýží plněné kapsičky z kynutého těsta. Podsaditý muž s dlouhým plnovousem, nazývaný děda Mráz a často doprovázený Sněhurkou, nosí dárky na Nový rok. V poslední době ale začínají Rusové znovu slavit Vánoce v prosinci, ostatně jak to dělali do roku 1917, než bolševici začali prosazovat ateistické tradice. Oslavovaným dnem se stal Nový rok a symboly stromeček a děda Mráz.

 

 

nirots--vánoce v jiných zemíchSpojené státy americké od nás sice leží tisíce kilometrů daleko za oceánem, jejich Vánoce nám jsou ale z různých filmů a seriálu dobře známé. Dárky nosí obtloustlý děda v červenobílém oblečku, v čepici a s dlouhými bílými vousy – Santa Claus. Dárky přiváží na saních tažených soby a do domu je dostává komínem v noci na 25. prosince, americké děti tedy musí na dárečky čekat až do rána. Santa Claus naděluje také v Kanadě a podobá se britskému otci Vánoc (Father Christmas), kterému britské děti posílají dopisy se svými přáními. V Británii nemají štědrovečerní večeři, ale slavnostní oběd na druhý den po rozbalování dárků. Žaludky si ládují krocanem s nádivkou.

 

 

 

K Vánocům nejen u nás neodmyslitelně patří také sněhová nadílka. Není nic kouzelnějšího, když při večeři koukáte za okno, kde zrovna začal padat bílý sníh. Nedokážete si Vánoce bez něj představit? Jsou země, kde na Vánoce oblékají plavky a opalují se. Například v Austrálii bývá kolem třiceti stupňů, takže chudákovi Santovi musí být pěkné horko. Díky časovým pásmům začínají protinožci slavit jako první na světě společně s Novozélanďany. Australské Vánoce se až na počasí neliší příliš od těch britských. Jen večeře probíhá třeba na pláži, ale žádné tradiční australské jídlo se nekoná, na stole mají mezinárodní kuchyni.
Léto mají i v Brazílii. Otec Vánoc (Papai Noel), který rozdává dárky Jihoameričanům, se na rozdíl od svého australského protějšku nemusí potit huňatém obleku, ale nosí chladivé hedvábí. Dárky doručuje až po půlnoci 24. prosince, takže Brazilci si musí po slavnostní večeři chvíli počkat. Hodují krocana, šunku, barevnou rýži a nechybí mísy s ovocem a zeleninou.

 

 

I když jsou mezi Vánocemi v jednotlivých zemích velké rozdíly, jedno mají společné. Rodina je spolu pohromadě a těší se ze společných chvil klidu a pohody.

 

 

Fotografie publikována se svolením potowizard / FreeDigitalPhotos.net
Fotografie publikována se svolením nirots / FreeDigitalPhotos.net

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *