Vánoce – Postupné shromažďování dárků …….

Vánoce – Postupné shromažďování dárků nebo jednorázový nákup čtyřiadvacátého?

 

„Svátky klidu a míru“ se každoročně mění v hon na zákazníka a jeho peněženku, přesto lidé často a rádi podléhají. Vánoční výzdobu vídáme rok od roku dříve a maraton shánění dárků startuje většinou už koncem října. Kdo zpočátku odolává, je v závěru listopadu přeci jenom pohlcen masou starostlivých nakupujících. Hlavně na nic nezapomenout! Otázky typu „Co si přeješ letos k Vánocům?“ slýcháme už se začátkem školního roku. Někteří jsou na tom ale naprosto opačně. S Mikulášem si teprve uvědomí, že začal prosinec, což symbolizuje blízký konec roku. Starost o zajištění silvestrovského večírku pak často přebije snahu opatřit nějaké dárky na Vánoce. Nezbývá proto nic jiného, než sednout ráno o Štědrém dnu do auta a vyrazit do těch největších nákupních center. Co se tedy vyplatí víc?

 

 

Každá z obou variant má svá pro a proti. Pokud nakupujete stylem „ať už to mám hlavně za sebou“, vždycky něco pořídíte a Vánoce máte prostě z krku. Jestli jste z náročnějších, asi víte, že speciální dárky a různá překvapení není vhodné nechávat na poslední chvíli.
V dnešní době už jsme zvyklí, že obchody mají dlouhou otevírací dobu a zboží stále na skladě. Nezapomínejme ale na to, že před Vánoci se každý bude muset vydat po obchodech, aby pořídil vše potřebné. Navíc se v zimních měsících tvoří fronty i tam, kde přes rok nebývají. Knihkupectví, hračkářství a papírnictví praskají ve švech a my tam strávíme dvakrát delší dobu.
 

V případě, že se rozhodnete s nakupováním začít dříve, několikanásobně to zvýší vaše šance na klidné Vánoce. Mezi všedními starostmi budete mít čas na promyšlení všech dárků a jejich následné hledání v obchodních centrech či malých obchodech. Možnost porovnání cen a vytipování kvalitního prodejce je tím dalším, co nahrává brzkým nákupům. K tomu všemu je nutné započítat tu skvělou jistotu, že už máte vše připraveno a nic nechybí. Pro někoho je zrovna tato výhoda tou nejdůležitější. Pokud vás první vlna nákupů přepadne už koncem léta, narazíte možná ještě na slevy zimního oblečení a výbavy na hory, kterou jste přece chtěli koupit drahému potomkovi. I takové štěstí vás může potkat, stačí být jen připraven. Co ale na druhou stranu hrozí, když budete snowboard nebo cokoli jiného skrývat čtyři měsíce ve skříni? Především je to odhalení vysněného daru. Zde jsou ve výhodě vlastníci chalup, dvou bytů nebo obezřetné babičky, u které by něco podobného vnoučci jistě nehledali. Druhá nevýhoda se týká spíše dárků pro dospělé rodinné příslušníky nebo přátele. Sice moc dobře víte, co by si přáli, ale než Vánoce vůbec začnou, oni si to z nedočkavosti pořídí sami. Tady je potom otázka, zda raději zkazit překvapení a s dotyčným se domluvit, aby tato situace nenastala, anebo zůstat v napětí až dokonce.

 

 

imagerymajestic---Vánoce – Postupné shromažďování dárkůPro opozdilce se logicky výše zmíněná „pro“ mění v nevýhody. To znamená, že pokud máte v hlavě nějaké tipy na dárky, nemusí vám vyjít z prostého důvodu. Vyprodat se čas od času může jakékoli zboží, natož o Vánocích. Pakliže nebydlíte hned vedle obchodního centra, riskujete celodenní pobíhání po městě. Jestli jste ale ještě ani nezauvažovali nad charakterem dárků, těžko říct, zda vás něco napadne přímo na místě nákupu. Ve chvíli skvělého nápadu může zase překvapit prodejce zvýšením cen nejžádanějších produktů. Pokud nakonec pomineme podezřívavé pohledy členů rodiny ráno 24.12., kdy se plížíte do garáže a následné fronty plné dalších opozdilců, je to asi vše na stranu negativ. K jedné z největších výhod patří to, že tímto způsobem nemůžete být nikdy odhaleni a vaši blízcí budou pokaždé překvapeni. Takovou poslední útěchou je jistě i to, že si podzim užijete v klidu a pohodě a vánoční starosti odložíte na později.

 

 

Univerzální rada, která by vyřešila problémy všech nákupuchtivých, asi neexistuje. Přesto lze všeobecně říci, že základem je utřídit si nejprve všechny nápady na dárky a udržet je v hlavě do únosného termínu. S přesnou představou se zkrátka lépe nakupuje. Pak už můžete samotný nákup o chvíli odložit.

 

 

Fotografie publikována se svolením imagerymajestic / FreeDigitalPhotos.net

Fotografie publikována se svolením imagerymajestic / FreeDigitalPhotos.net

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *