Vánoce bez stresu

Vánoce. Svátky pokoje, radosti, lásky. Čas, kdy odhodíme strarosti a stres a najdeme si čas pro rodinu a přátele. Zajdeme si v klidu na punč nebo svařené víno, procházíme se po vánočních trzích a společně si zazpíváme pod stromečkem. A teď tu o karkulce…

Fantazie vs. skutečnost
Ano, tak by to podle teorie mělo vypadat. Užít si poslední dny roku co nejlépe, jak to jen půjde. Snažit se udělat radost nejen sobě, ale i všem kolem nás. Rozdávat smích a dárky. Obdarovat naše blízké a udělat tento svět alespoň na malou chvíli hezčím. Na krátký okamžik ho proměnit v oázu míru a lásky. Jak to ale probíhá v skutečnosti? Je to skutečně tak idylické? Je zbytečné se ptát, známe to všichni.

Boj o každý nákupní košík
Všichni máme před očima obrovské plakáty a billboardy, které nás už v září varují před tím, abychom se nezapomněli dostatečně zásobit na svátky. Abychom nakoupili dost jídla, alkoholu, dárků…
Nadáváme na ně, ale nakonec se všichni necháme vlákat do téhle obrovské hry na nakupování, pečení, uklízení, zdobení. Nekonečné hodiny se předháníme v přecpaných uličkách hypermarketů, abychom nakoupili skutečně všechno. Dostatek masa, hodně dárků a ještě víc sladkostí. Dlouhé minuty stojíme v řadách před pokladnou a v duchu se modlíme, abychom na nic nezapomněli. Na poslední chvíli ještě doplňujeme zásoby vína a likérů, protože když jsme je v listopadu kupovali, naivně jsme doufali, že nám vydrží.

Péct, uklízet, péct, uklízet…
Následně trávíme dny před troubou či pobíháním po bytě, s prachovkou v jedné ruce a čistícím prostředkem v druhé, ve snaze zneškodnit všechnu špínu světa. A ono se nám to pořád nedaří a nedaří.

Je vůbec potřeba kupovat dary?
Netvrdím, že nakupování dárků pro naše blízké nemá smysl. Má, a obrovský. Můžeme jim jejich prostřednictvím ukázat jak nám na nich záleží. Vyjádřit to, co se možná bojíme říct. A v neposlední radě vyčarovat na tvářích našich dětí, rodičů, přátel a kolegů nádherný úsměv, který nám nakonec bude odměnou za ty dlouhé hodiny vybírání.
Stejně důležité, alespoň pro většinu lidí, je i vyzdobit a uklidit si svůj domov tak, aby mohli přijímat návštěvy a nabídnout jim některý z mnoha druhů cukroví či jiných sladkostí.

Nezničme se během svátků
Neměli bychom tomu však obětovat čas, který by naše rodina ráda trávila s námi. Uklízení a pečení by nemělo být cílem svátků, ale prostředkem, jak si jich užít co nejvíc. Zapojte do procesu zkrášlování vaší domácnosti celou rodinu tak, aby byli všichni zatíženi rovnoměrně. Rozdělte práce, které je potřeba udělat a jídlo, které nutně musí být uvařeno. Během svátků si pak také můžete oddechnout a užít si pohodu jako ostatní.
Dárky můžete nakoupit dopředu a bezpečně je uschovat před všemi slídily.
Stejně nestíháte, ani když se celá rodina zapojí?
 
Není důležité kolik toho napečete
V takovém případě byste se měli vážně zamyslet nad cílem a duchem Vánoc. To, že nebudete mít napečeno třicet druhů cukroví, devět dalších koláčů a tři dorty, neznamená, že svět se zhroutí. Když vaše děti dostanou namísto dvaceti dárků jen patnáct, tak jim to neublíží. A myslím si, že i tu jednu malou šmouhu na okně můžete přežít bez toho, aby jste hned běželi po hadr.

Odpočiňte si!
Důležité je, abyste se zastavili a posadili se na chvíli k těm, které máte rádi. Zkuste to, i když ten poslední koláč ještě nebude dopečený. Na chvíli se spolu svalte do gauče a dožeňte to, co jste přes rok nestihli. Popovídejte si o všem, co jste neměli čas říct dřív. Vynahraďte si všechny ti dlouhé přesčasy, pracovní cesty, kdy jste nemohli být spolu. A uvidíte, že po chvíli zapomenete na troubu a všechny problémy s ní spojené.

 

Fotografie publikována se svolením Suat Eman / FreeDigitalPhotos.net

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *