Vánoce bez počítače – je to ještě možné?

Bohužel je to tak. Vánoce bez nového počítače, notebooku, nebo alespoň nové počítačové hry si dnes dokáže představit stále méně dětí školního věku. Automobilové závody, krvelačné zápasy mezi dobrem a zlem, válečné přestřelky, strategické stavění vesnice uprostřed neznámého světa. To jsou věci, které dnes děti všech věkových kategorií lákají mnohem víc než dobrodružství, napětí a láska v knihách a ve filmech. Není to jenom trend posledních let, jak by se mohlo zdát, je to prostě přirozené vyústění nastalé situace – rozšíření internetu a počítačů i do středních sociálních vrstev, vzrůstající nabídka počítačové techniky i PC her, jejich lepší dostupnost. Jejich oblíbenost je vlastně docela logická. Děti u počítače nezlobí, vydrží u něj dlouhé hodiny, zabaví se, mlčí a rodiče mají dostatek času na svoje povinnosti i odpočinek. Tak v čem je problém?

 

 

Problém je v sezení u počítače jako takovém. Nejen, že se z dlouhého a především nesprávného sezení může dítěti zdeformovat páteř, nejen, že přílišné zírání do počítače ničí zrak. Především jde o to, že dítě hraním počítačových her uniká do zcela jiného světa a někdy je potom dost těžké se vyrovnat s každodenní realitou. Pokud je dítě z oblíbené hry zvyklé, že mávnutím kouzelného proutku může zničit armádu nepřátel, nebo že kliknutím na barevnou ikonku získá neomezené bohatství, může si začít myslet, že tomu tak bude ve škole nebo doma – že si stačí dupnout a bude po jeho. Nebezpečí počítačových her je totiž právě v ovlivňování dětské psychiky. Dospělý se s přechody mezi virtualitou a realitou nejspíš vyrovná, ale co citlivá a nehotová dětská duše?

 

 

Jestli už nechcete, aby vaše dítě u počítače trávilo tolik času, musíte zasáhnout chytře a promyšleně. Nesnažte se mu počítač zakazovat nebo ho k němu pouštět jenom za odměnu – zakázané ovoce chutná nejlépe a děti nejraději dělají to, co se rodičům a obecně dospělým nelíbí. Jak tedy na to? Řešení je nasnadě – musíte ho prostě zaujmout něčím jiným, lepším, zábavnějším a přitom pro vás schůdnějším. Lidově řečeno: aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Udělejte mu prostě letos Vánoce bez počítače, nekupujte žádné nové počítačové hry ani nový model notebooku. Místo toho se pokuste najít jako dárek něco, co se dítěti bude líbit stejně a vám víc.

 

 

imagerymajestic--vánoce bez počitačeAlternativ je mnoho – jednou z nich jsou i stolní, neboli deskové hry. Ačkoliv se o nich nemluví tolik jako o hrách na počítači, jejich obliba je celkem vysoká a navíc je jich na trhu zvláště teď před Vánoci takové množství, že si určitě vyberete. Oproti hrám na počítači mají několik výhod. Především, do hraní stolních her se může zapojit celá rodina najednou. Při společném trávení času si potom užijete zábavu, prohloubíte vztahy a navíc bude mít dítě pocit, že se mu věnujete. A možná, že vaši pozornost za počítač vymění rád a bez řečí. Skvělé taky je, že ačkoliv deskové hry obsahují vše, co dítě tolik miluje na hrách na počítači – napětí, akci, strategii a legraci – je zde vše podané nenáročnou, a hlavně opravdu hravou formou a nehrozí tak žádné ovlivňování životem virtuálních postav. O šetření páteře, zad a zraku potom ani nemluvě.

 

 

Na českém trhu funguje skoro desítka firem, které se zabývají výrobou, distribucí a prodejem deskových her. Ty nejoblíbenější z nich seženete téměř v každém hračkářství, ostatní ve specializovaných obchodech a na internetu. Vyrábějí se hry vyžadující postřeh, hry procvičující paměť a logiku, hry vyžadující spolupráci týmů i strategii. Právě strategické hry jsou potom pro mnohé vrcholem nabídky deskových her. Kombinují totiž téměř všechny prvky ostatních her a jedna hra mnohdy trvá i několik hodin. Zábavné je na nich i to, že je každá hra naprosto jiná, situace se mění každou minutou a málokdy se opakují. Navíc většina strategických her je situovaná do rozličných prostředí, takže si můžete vybrat právě to, které se vám líbí nejvíc. Ať už jde o obydlování ostrovů, kupování koní a sázení na ně, budování firem a rozmnožování kapitálu, zvládání politické situace na Kubě nebo objevování světa v době kamenné, strategická hra se může za nějakou dobu nepostradatelnou pro celou vaši rodinu. Výhoda ovšem je, že závislost na ní na rozdíl od her na počítači nebezpečná není. Právě naopak.

 

 

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Fotografie publikována se svolením imagerymajestic / FreeDigitalPhotos.net

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *