Ručně vyrobené vánoční dárky

Málo peněz nebo jen snaha udělat někomu opravdu radost. To je důvod pro to, abyste tyto Vánoce dárky nejen nakupovali, ale třeba i něco sami vyrobili. Aby vlastnoručně vyrobený dárek potěšil, mělo by na něm být znát, že není dělaný jen z nouze, jen proto, že jste zapomněli něco vybrat a koupit. Mělo by být vidět, že jste si s ním dali práci, abyste vytvořili něco originálního. Pak bude obdarovaný z dárku jistě nadšený.
A protože nejtěžší je vždy prvotní nápad, tady je pár tipů.

 

Všechny ženy se rády fintí. Mají rády jak drahé šperky, tak i blýskavou bižuterii. Luxusní šperky však těžko vyrobíte sami, pokud zrovna nejste profesionál z oboru. Existují šikovné obchody, kde si můžete vybrat korálky nejrůznějších tvarů i barev a k tomu všemožných věciček, abyste mohli zkompletovat sami celý šperk. Co vytvoříte, jestli náramek, náhrdelník, náušnice nebo celou sadu, něco extravagantního nebo jen nenápadného, to záleží už jen na na vás. Fantazii se meze nekladou a každý výrobek je originál.

 

Aby se mohla taková parádnice ujistit, že jí to sluší, potřebuje zrcadlo. Nejlíp takové, jaké nemá nikdo jiný. Na výrobu budete potřebovat dřevěnou desku, barvy na dřevo, staré zrcadlo, lepidlo na různé materiály a barvy na sklo. Nějakou dřevěnou desku určitě najdete ve sklepě nebo použijete dvířka od staré skříňky, případně se poptáte u sousedů. Pokud nic neseženete, necháte si kousek uříznout v obchodě pro kutily. Velikost i tvar záleží opět čistě na vašem vkusu. Desku pak velkou štětkou natřete barvou na dřevo a necháte zaschnout. Ze starého zrcadla si necháte uříznout větší část, kterou přilepíte na desku, třeba do středu. Měla by být velká tak, aby si v ní člověk mohl bez problémů prohlédnout celou tvář. No a zbytek zrcadla rozbijete na malé kousky. Abyste se nepořezali, zabalte sklo do hadru. Ostré okraje střepů nejlépe obruště, postačí k tomu jemný smirkový papír s vodou. Jednotlivé střepy, různě velké, různě tvarované, pak nalepte kolem velkého kusu. Kousky můžete lepit s mezerami vedle sebe tak, jako bylo zrcadlo pohromadě nebo je nalepíte jen chaoticky. Zrcadlo bude vypadat krásně už takto, ale pokud vás ruční výroba chytne, můžete se ještě výtvarně vyřádit a barvičkama na sklo zrcadlo dozdobit.

 

A ještě chvíli o fintění. Ženy, slečny, holky se také rády oblékají. Každá by chtěla mít nějaký originální kousek, ale ne každá si může dovolit nějaký koupit. Bude ráda, když pod stromečkem najde ojedinělé tričko nebo tašku s potiskem. Pro malování na textil jsou k dostání speciální barvy, které vydrží i praní v pračce. Malování štětcem na textil chce pevnou ruku. Nejlepší je si obrázek nebo motiv předkreslit na papír a ten pak podsunout pod tričko a obkreslit nebo ho mít alespoň vedle sebe. Malovat můžete jak na světlý, tak na tmavý textil. Na tmavý ale budete potřebovat speciální barvy. Když si dáte opravdu záležet, nikdo nepozná, že jste dárek nevybrali v obchodě. Ovšem pokud víte, že vám výtvarka ve škole moc nešla, raději se do ničeho složitějšího nepouštějte.

 

sattva-- ruční dárekJednoduchá, ale velmi užitečná metoda, kterou zkrášlíte kde co, je ubrousková technika. Potřebujete jen vícevrstvé ubrousky s různými motivy, lepidlo (vhodné na materiál, který ubrouskem polepíte) a nůžky, popřípadě balakryl a bezbarvý lak. Z ubrousku vystřihnete obrázek, který chcete použít a vezmete z něj vrchní vrstvu. Tu přiložíte na místo, kde ji chcete mít nalepenou a zatřete lepidlem opatrně tak, abyste ubrousek neroztrhli a neudělaly se na něm vzduchové bubliny. Po zaschnutí lepidla nakonec celý povrch můžete přetřít ještě bezbarvým lakem, který vše zafixuje. Protože ubrousky nejlépe vyniknou na světlém podkladu, můžete ještě před nalepováním předmět přetřít balakrylem nebo jinou barvou. Vyrobíte originální květináče, svíčky, rámy zrcadel, ozdobíte dřevěné šperkovnice a vůbec všechno, co vás napadne.
A aby se dostalo i na pány, ubrousky oživíte třeba dřevěnou krabici na doutníky. Nejspíš nepoužijete nějaký květinový vzor, ale třeba proužky by se mohly líbit i pánům.

 

 

Protože zima se blíží a s ní i různé nemoci, je třeba zahřát naše partnery, aby nechytli „rýmičku“. A pokud je zrovna nemůžete, milé dámy, zahřívat svou přítomností, vyrobte jim měkoučkou deku, aby jim bylo teplo pořád. Buď v obchodě koupíte dvě stejně velké fleecové deky nebo v si necháte ustřihnout dva větší kusy v metráži. Každý díl může být jiné barvy, deka pak bude veselejší. Doma oba díly přiložíte na sebe a vezmete si nůžky. Na všech čtyřech starnách dek nastříháte asi pět centimetrů dlouhé a jen a půl centimetru široké třásně. Uzlíky pak k sobě spojíte obě deky v jednu. Ze zbytků jiných látek pak můžete deku ozdobit ještě různými obrázky, nápisy, udělat ji skutečně pro toho jednoho člověka. A můžete si být jisté, že vždycky, když se do deky zachumlá, bude myslet právě na vás.

 

Pro alespoň trochu společenského muže, který si čas od času obleče oblek, můžete namalovat originální hedvábnou kravatu. Čistě bílou kravatu i barvy na hedvábí koupíte v obchodě s uměleckými potřebami. A je opět jen na vás, jestli pod vašima rukama vznikne módní výstřelek nebo nositelný doplněk.

Takže pokud se vám nějaký nápad zalíbil, překvapte své milé ručně dělaným dárkem. Úspěch a originalita jsou zaručeny.

 

 

Fotografie publikována se svolením start08 / FreeDigitalPhotos.net

Fotografie publikována se svolením sattva / FreeDigitalPhotos.net

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *