Předvánoční oslava s kamarády

Jak se přibližují nejvýznamnější svátky roku, přemýšlíme o rodině, běháme po ulicích rušných předvánočním shonem a plánujeme si domácí oslavu s těmi nejbližšími. Hodiny stresu z příprav je však třeba vyvážit něčím pohodovějším, něčím co nás uvolní a příjemně naladí, abychom si svátky skutečně užili. Mezi mnohými z nás se zakotvil dobrý zvyk uspořádat den před Vánocemi besídku pro přátele.

 

Ovšem samozřejmě lze setkání naplánovat i na jindy. Záleží hodně na časových možnostech jednotlivců. 23. prosince se též nemůžete nijak výrazně veselit, protože druhý den se tráví v kruhu rodinném, kde bolesti hlavy mohou budit zbytečné konflikty. Někdo proto pořádá besídku právě až na 24tého v pozdních hodinách. Doma proběhne večere i předání darů a dospělé děti odcházejí za přáteli porovnat své úlovky z pod stromečku (sem tam probíhají i tajné rituály vyměňování dárků mezi sebou).

 

Jak má správná besídka vypadat?

To záleží jen na vaší dohodě. Přesto tu můžeme poskytnout několik tipů a doporučení. V prvé řadě porovnejte své diáře a určete si nejschůdnější termín – ze zkušenosti se doporučuje 22. prosinec Člověk se tak pobaví dle vlastní libosti třeba až do rána a zároveň se uvolní ideálně blízko Vánoc. Přichází na řadu výběr místa. Plánujete-li navštívit nějakou restauraci či bar, nezapomeňte si dostatečně předem vyřídit rezervaci (bývá obvykle neuvěřitelně narváno). Samozřejmě, v prázdném bytě se slaví lépe. Člověk si tam vyvádí, jak jeho uzavřená společnost uzná za vhodné.

 

Besídku můžete ozvláštnit spoustou poutavých maličkostí. Vytvořte veselé pozvánky a obešlete jimi přátele. Napište třeba, aby si každý sehnal čepičku s vánoční tématikou. Anebo se sami převlékněte za Santa Clause a překvapte ostatní. Třeba si někdo jiný v rámci boje s pronikající americkou kulturou sežene masku Ježíše a budete si konkurovat. Požádejte v pozvánce přátele, ať si přinesou jednu či víc ozdob na stromeček. Pak kupte malý smrček, dejte ho doprostřed stolu a sledujte, jak pěkně ho všichni okrášlí.

 

anankkml---předván,oslavaDárky a předávání dárků

A dostáváme s k nezbytné události spojené s oslavou Vánoc. Kupovat dárky pro každého přítele je sice skvělé, bohužel však i značně finančně náročné. Můžete se proto dohodnout na jiném než typickém systému. Lze například navrhnout, aby každý pořídil něco, co využije celá skupina přátel dohromady – kamarádka cukrářka upeče dort, kolega divadelník sežene pro všechny lístky na vynikající představení místního souboru atd. Existují však i méně náročné varianty jako původem americká „hra“ známá pod názvem „secret santa“.

 

Nějakou dobu před besídkou se všichni účastníci sejdou, na lístečky napíšou svá jména a ty pak hodí do klobouku. Každý si následně vylosuje člověka, pro nějž bude „skrytým Ježíškem“. Dárek tak dostane každý, a přitom bude dvojnásobně překvapen. Až do momentu předávání může jen hádat, kdo ho dostal na starost. Ve skupince, kde se neznají všichni účastníci, vznikají vtipné situace, kdy jeden z druhého doluje, čí lísteček si vlastně vytáhl, a co má tomu „svému“ vlastně dát.

 

Pečlivá příprava = vynikající besídka

Ačkoli máme často pocit, že nejlepší akce bývají ty improvizované, zrovna u vánočních besídek se podcenit přípravu nevyplácí. Sejděte se alespoň jednou předem a promyslete, jakou oslavu vlastně chcete mít. Buďte kreativní, nebojte se jít cestou nezvyklých nápadů a sledujte, jak vaše setkání ovládne humor. Nebraňte se tomu a nechte vážnost v pracovních skupinkách. Mnohokrát mi podobný předoslavový brainstorming přišel stejně skvělý jako pak večírek sám. A možná i díky tomu vytvoříte z předvánočních setkávání novou a pevnou tradici.

 
Fotografie publikována se svolením imagerymajestic / FreeDigitalPhotos.net
Fotografie publikována se svolením anankkml / FreeDigitalPhotos.net

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *