Pobyty pro začínající workoholiky

Zjištění, že máte doma začínajícího workoholika, může být lehce frustrující, ale buďte si jistá, že s tímto zdánlivě nicotným problémem se potýká spousta domácností. Ať už jsou to podnikatelé, ředitelé firem nebo běžní zaměstanci, mají jedno společné. Práce se pro ně pomalu, ale jistě, stává závislostí a jediným tématem k rozhovoru a to jak ve společnosti přátel, tak i doma. Pokud se nenaučí sami nebo s vaší pomocí relaxovat a věnovat se i jiným činnostem, může se z této formy závislosti stát vážný problém. Přináší sebou totiž nejen problémy v komunikaci s nejbližšími, vedoucí často i k rozvodu, ale i vážná zdravotní rizika. Přitom stačí tak málo – naučit se odpočívat. Nejlépe odpočívat v jiném prostředí bez vnějších vlivů, které odvádějí pozornost zpět k práci.

 

Těžko se nápad strávit pár dní relaxací mimo domov zrodí v jeho zaneprázdněné hlavě, proto je to na vás. Přesvědčit ho, že se celá kancelář s jeho několikadenní nepřítomností nepropadne do země, nestane se obětí přírodní katastrofy nebo v ní nevybuchne nášlapná mina, nebude jednoduché. V tomto případě by mohl pomoci jeho kolega s vlastnoručně podepsanou přísahou, že se o všechny průšvihy postará.
Jak ale vybrat vhodné prostředí, abyste svou snahou o jeho záchranu spíše nepřivodila další problémy a neodradila ho od dalších vašich pokusů? Pobyt u moře nebývá pro tento typ zrovna nejvhodnější, pokud to ovšem není přímo jeho přání. Nejspíš si vyslechnete dlouhé přednášky o tom, co všechno by se dalo stihnout za dobu strávenou smažením na slunci a jak se dá v uzavřených prostorech předejít rakovině kůže. Bude vás to ze začátku jistě stát mnoho úsilí při přemlouvání, ale nebojte se v krajním případě uchýlit i k menší lsti. Nenápadně naznačte, že odpočinek bude mít pozitivní vliv na jeho další práci. Statistika vám hraje do karet a výsledek se dostaví. Pro začátek vyberte lokalitu ne příliš vzdálenou od vašeho bydliště. Vzdálenější místa by v něm mohla vyvolat pocit, že v případě hromadného kolapsu všech spolupracovníků nebude možný okamžitý návrat.

 

Suwit Ritjaroon--pobyt pro workoholikyVzhledem k tomu, že lidé se sklony k workoholismu prosedí v kanceláři většinu času a nejsou tudíž příliš navyklí větší fyzické zátěži, je nutné k tomuto faktu při výběru přihlédnout. Dotyčný jistě nebude jásat při představě celodenního mučení těla. Je lépe začít pozvolna a k relaxaci a celkové regeneraci sem tam přidat nějakou nenáročnou aktivitu. Takový golf mu jistě neublíží a pokud ho z lásky napoprvé necháte vyhrát, mohl by se mu stát i víkendovou zábavou. A o to přece jde, dostat ho z pracovny i během roku. Stejně nenásilným odreagováním mohou být i procházky. Nezapomeňte ovšem na cíl naplánovaného výletu. Vidina dosažení jistého cíle by mohlo být účinné placebo, nahrazující potřebu plnění daného plánu. Romantickou procházku krásnou přírodou pak může vystřídat příjemná masáž, díky které se mu po dlouhé době uvolní svaly, o kterých už dlouho pochyboval, že je kvůli neustálému sezení u počítače vůbec má. Následně si společně můžete užít perličkovou koupel a den zakončit výbornou večeří. Jistě si ani neuvědomí, že jste ho po celý den nenechala ani na chvíli v nečinnosti. Není na ni totiž zvyklý a pravděpodobně by ihned sahal po mobilu a nervózně by hledal jakoukoliv záminku pro ukončení pobytu.

 

Pokud se své role zhostíte s citem a budete ochotná přimhouřit oko, když nepůjde vše podle vašich představ, můžete si být jistá, že každá příprava další dovolené vás bude stát menší a menší úsilí. Váš protějšek totiž pozná, že doba strávená mimo práci není jen ztrátou času, ale přínosem jak pro váš vztah, tak i pro jeho duševní i tělesné zdraví.

 

 

Fotografie publikována se svolením jannoon028 / FreeDigitalPhotos.net

Fotografie publikována se svolením Suwit Ritjaroon / FreeDigitalPhotos.net

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *