Netradiční způsoby dávání darů

Klasicky se o Vánocích dávají dárky nejbližším: rodině a přátelům. Mnoho lidí v našem okolí se ovšem pohybuje v jakési šedé zóně – máme obdarovat své kolegy z práce, máme něco věnovat spolužákům anebo přátelům z klubu turistů, jehož jsme členem? Přeci jen každý větší ucelenější spolek lidí pořádá vánoční besídku a čeká se netrpělivě na to, kdo koho a čím potěší.

 

Na západě již nějakou dobu funguje tradice, jež šetří peníze i lidské vztahy. Místo složitého vybírání, který kolega z práce je hoden daru a který není, se vymyslí hra s pravidly spravedlivými pro všechny. Na besídce obvykle panuje podivné nepříjemné napětí. Hříčka převede dávání darů v nenásilnou zábavu, z níž si můžete odnést i něco velmi nečekaného a zároveň užitečného.

 

Losování dárků

Nejjednodušší možnost obdobného dávání darů již asi zažilo mnoho z nás. Lidé přinesou na besídku nijak neoznačené balíčky (jeden nebo klidně i více) a nashromáždí je do jedné velké hromady. Dárky se označí čísly, a jakmile udeří předem daná hodina, začne se rozbalovat. Účastníci akce po jednom přistoupí ke klobouku s očíslovanými papírky a losují. Jakmile oběhne první kolo, losují podruhé. Tato hra je vhodná zvláště pokud organizátoři akce chtějí pod stromeček přispět nějakými cennějšími dary. Obdarovávání se tím spojí s klasickou a všem známou tombolou.

 

K celé záležitosti lze též přistoupit i jiným způsobem. Spočítáte účastníky, nastříháte papírky a na každý z nich napíšete číslo pořadí. Lidé si pak z klobouku vylosují své místo v řadě na dárky. Každý si vezme jednu věc dle vlastního uvážení, a pokud něco zbude, začne nové kolo.

 

Tajný Ježíšek

Tento způsob dávání darů se stal velmi oblíbeným hlavně díky seriálu Přátelé. Hodí se obzvláště do pracovních kolektivů, ale sem tam ho využívají i velké rodiny anebo skupiny přátel. Tentokrát se losuje dost dlouho před Vánocemi a v klobouku jsou papírky se jmény účastníků hry. Každý si vytáhne jméno člověka, pro nějž bude „tajným Ježíškem“. Můžete se dohodnout i na maximální výši investice do dárku. Předávání pak probíhá buď během besídky, nebo prakticky kdykoli těsně před Vánoci. Dokonce jde úplně zamaskovat původce daru (necháte balíček na pracovním stole, apod.) a hra pak pokračuje neformálním hádáním a vyptáváním „kdo mně vlastně tohle mohl dát?“.

 

stockimages--netradiční dárkyLoupežný tajný Ježíšek – „hra o bílého slona“

„Hra o bílého slona“ se jmenuje podle jednoho z nejimpozantnějších, bohužel i nejvíc obtěžujících darů. Jako první krok se každý hráč zaváže přinést na besídku jeden dárek. Často se nakupují všelijaké zbytečnosti a legrácky, pokračování tomu totiž odpovídá. Svůj dar zabalíte způsobem, aby nejlépe připomínal něco úplně jiného, a pak ho vložíte s ostatními na jednu kupu. Na papírky podle počtu účastníků napíšete čísla s pořadím a losujete, kdo kdy přijde na řadu (jde také vytvořit kruh, začít třeba od nejstaršího a pokračovat po směru nebo proti směru hodinových ručiček).

 

První hráč rozbalí libovolný dárek a všem ho ukáže. Druhý a každý další v pořadí má na výběr dvě možnosti. Může buď také rozbalit jeden z dárků, anebo může některý už rozbalený někomu jinému ukrást. Okradený se pak dostává na řadu a opět rozbaluje, nebo krade. Aby se zabránilo zamrznutí na jednom dobrém dárku, nastupuje pravidlo třech ukradení – po třetí změně majitele je dárek „v bezpečí“ a již si ho nikdo jiný nemůže nárokovat. Hra končí rozbalením poslední věci.

 

Jiné možnosti

S trochou fantazie dokážete upravit výše zmíněné specialitky k obrazu svému a začlenit je do vašich vánočních oslav. Anebo třeba vytvoříte něco úplně nového. Rozhodně však nezapomeňte určit pevná a spravedlivá pravidla.

 

Fotografie publikována se svolením Supertrooper / FreeDigitalPhotos.net

Fotografie publikována se svolením stockimages / FreeDigitalPhotos.net

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *