Nebezpečné hraní

Milujete své děti nadevše a chcete pro ně jenom to nejlepší. Kupujete jenom prověřené potraviny označené značkou kvality, pohodlné a bezpečné oblečení, boty, které neničí nohy? Jistě, je to přece samozřejmé a normální, že by vás ani nenapadlo jakkoliv ohrozit jeho zdraví. A věnujete stejnou pozornost i výběru hraček?

 

Bezpečnost a nezávadnost hraček totiž patří mezi věci, které jsou v ochraně zdraví vašeho drobečka nejdůležitější. Dítě si s hračkami hraje mnohdy bez dozoru a velmi rádo je různě zkoumá, zkouší rozmontovat, strká je do pusy a podobně. Proto je tolik žádoucí, aby byla hračka vyrobena z kvalitního a nezávadného materiálu, a aby neobsahovala malé součástky, které by si dítě mohlo strčit do nosu, nebo je spolknout či vdechnout. Ačkoliv samozřejmě existují komise, které nezávadnost a bezpečnost hraček posuzují, na trhu je stále spousta těch, které normám nevyhovují. Ptáte se, jak je jenom možné, že se na pulty vůbec dostanou?

 

Zpravidla je to kvůli tomu, že výrobci hračku ke kontrole ani nepředají, pouze ji zapíší do obchodního rejstříku. Poté ji již klidně můžou předat k distribuci a žádný postih jim nehrozí – zatím. Většinou z prodejen zmizí okamžitě, když se zraní nějaké dítě a rozmáznou to média – dříve málokdy, protože namátkové kontroly takovou nebezpečnou hračku vyhmátnou jenom úplnou náhodou. A takových, které jsou z důvodu nebezpečnosti a zranění staženy z prodeje, je bohužel stále víc – slýcháme o nich z televize, čteme o nich v tisku. Smutné, ale je to fakt.

 

digitalart--nebezpeč.dárkyJeště smutnější ale je, že spotřebitel sám v podstatě nemá šanci rozpoznat závadnost hračky. Existuje však několik věcí, na které je dobré si v rámci nejzákladnější prevence dát pozor. Především zkontrolujte, zda některá její část nejde odšroubovat, odmontovat, sundat nebo snadno ulomit. Existuje totiž vysoká pravděpodobnost, že dítě takovou malou součástku spolkne nebo vdechne. Nebezpečné jsou i příliš hlučné hračky – například výbušná kapsle v pistoli může dítěti vážně poškodit sluch. Barvy obsahující olovo jsou zase schopné přivodit otravu, ostrými součástkami se může dítě pořezat. Velké nebezpečí představují i různé drátky uvnitř, které se mohou prodrat ven měkkým povrchem a dítě zranit. Zkontrolujte také, zda se dítě nemůže snadno dostat k bateriím, nebo zda se hračka nemůže snadno vznítit.

 

Některé plastové produkty mohou být vyrobené z látek obsahující ftalmáty. Tato jedovatá látka je nejčastější příčinou, proč výrobky neprojdou kontrolou. Bohužel běžný spotřebitel na první pohled látku nerozpozná a na obal výrobce tuto informaci samozřejmě nenapíše. Je tedy vždy lepší kupovat jenom hračky od prověřených výrobců, anebo ty, jejichž kvalita a bezpečnost jsou zkontrolovány komisí.

 

Navíc existují internetové stránky, které informují o některých typech nebezpečných hraček – některé uvádějí dokonce i konkrétní výrobky a výrobce. Těchto stránek a podobných informačních portálů je naštěstí čím dál víc, a proto můžeme říct, že se snad v prevenci blýská na lepší časy. Ne že by nebezpečných hraček ubývalo, ale o jejich závadnosti jsme lépe informovaní. Je totiž velmi vysoká šance, že pokud na daný výrobek na internetu nenajdete žádné záporné hodnocení, je v pořádku. Nadšenci i firmy provozující tyto portály jsou totiž schopni zjistit téměř vše. A hlavně to, co vy sami zjistit ani nemůžete.

 

Fotografie publikována se svolením scottchan / FreeDigitalPhotos.net

Fotografie publikována se svolením digitalart / FreeDigitalPhotos.net

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *