Nakupování Vánočních dárků přes internet

Na Vánoce se většina domácností připravuje dlouhou dobu dopředu. Je třeba toho tolik nakoupit, uklidit a vyzdobit celý byt, sehnat stromeček, ulovit kapra atd., až se někdy zapomene na velmi důležitou věc – pořídit dárky. Někteří lidé je začínají shánět už v létě, ale jiní, a není jich málo, odkládají koupi dárků až na poslední chvíli. Ještě čtrnáct dní před Štědrým dnem nemají schovaný ve skříni ani jeden dárek a co hůř, nemají ani žádný nápad. V obchodech je navíc čím dál víc těsno, neboť i ostatní na poslední chvíli koukají, čím by někomu udělali radost. Všude je přítomná nervozita, a to jak u nakupujících, tak i u prodavaček, které jsou nevrlejší a nevrlejší. Kdo se nechce s ostatními mačkat a přetahovat, má díky moderní době jedinečnou možnost se všemu tomuto shonu vyhnout. Může totiž vybrat a nakoupit všechny dárky přes internet, a to pěkně v pohodlí domova. Ovšem těm, kteří ještě dva dny před Štědrým dnem dárky nemají, ani internet nepomůže. Sice si zde může vše vybrat jediným kliknutím, ale minimálně den musí počkat na doručení a před Vánocemi je dobré počítat ještě s nějakým dnem navíc.

 

Kromě pohodlí má nákup dárků přes internet i další výhody, a to především nižší ceny než v kamenných obchodech. Navíc zde můžete cenu výrobku porovnávat s dalšími obchody a nakonec vybrat ten skutečně nejlevnější. Službu porovnání cen poskytují některé stránky (třeba www.srovnanicen.cz, www.hledejceny.cz), na kterých jsou jednotlivé obchody také uživateli ohodnoceny. Ale pozor, nejlevnější produkt nemusí být vždy výhrou. U různých obchodů se liší třeba výše poštovného, doba doručení apod.
Také výběr je na internetu mnohem větší než v obchodech a není zboží, které byste na internetu nenašli – prodává se elektronika, oblečení, knihy, hudba, hračky, sportovní potřeby, léky, atd.
V posledních letech je velmi oblíbené darovat místo materiálního dárku nějaký zážitek. V rozličné nabídce firem najdete například adrenalinové kurzy, relaxační pobyty nebo dobrodružné výlety. Opět platí, že nabízený produkt naleznete na stránkách několika firem, takže můžete porovnat cenu i serióznost firmy.
Jenže co dělat, když vůbec nevíte co vybrat? Tehdy může být rozsáhlá nabídka spíš na škodu. Ale internet vám poradí i s tímto. Některé stránky zaměřené přímo na dárky, mají zboží rozdělené do různých kategorií – dárky pro tatínka, pro maminku, pro tchýni, atd.

 

Na internetu si stejně jako v obchodě můžete vybrat způsob platby. Obvykle nejvýhodnější a nejrychlejší je bankovní převod. Nejste-li přesvědčení, že vše proběhne v pořádku, můžete zaplatit až při převzetí zboží na dobírku. Pokud se vám nechtějí platit peníze za poštovné, podívejte se, jestli vybraný e-shop nemá kamennou pobočku nebo sklad ve vašem městě. Třeba budete mít štěstí.

 

S nakupováním přes internet jsou spojena samozřejmě i rizika, související čistě s vybraným obchodem a kvalitou jeho služeb. Nejlepší je vybrat e-shop, se kterým už máte dobré zkušenosti vy nebo vaši známí, nebo množství zákazníků na internetu. U neseriózního obchodu se může stát, že zboží nepřijde nebo přijde pozdě, což by se vám těsně před Vánocemi určitě nehodilo. Pokud vám zboží přijde poškozené nebo s ním nebude spokojení z jiného důvodu, nezapomeňte, že do čtrnácti dnů můžete zboží vrátit bez udání důvodu. Dárek sice mít nebudete, ale aspoň nevyhodíte peníze za něco, z čeho nebude mít obdarovaný radost. Nepodceňujte proto výběr e-shopu a internetové nakupování vám může zjednodušit život. A to nejen před Vánocemi.

 

Fotografie publikována se svolením Stuart Miles / FreeDigitalPhotos.net

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *