Lákavé i předražené dobroty na vánočních trzích

Navštěvujete rádi vánoční trhy? Pak si jistě vybavíte jejich atmosféru. Zima, sníh, blikající výzdoba, zmrzlí prodejci a všudypřítomná vůně vycházející z nejrůznějších stánků. Bramboráky, halušky, klobásky… Dostanete „strašný hlad“, ačkoliv jste právě po obědě. A navíc, s plným žaludkem se přece mnohem lépe nakupuje, že.
Nebezpečí je v tom, že všechno krásně vypadá a voní a na první pohled se zdá, že ani cena není nějak přehnaná. Skutečně jde jen o zdání, protože ve chvíli, kdy si něco objednáte a dojde na placení, dopadnete tvrdě na zem. Informace, že 20Kč nestojí jeden bramborák, ale 10dkg bramboráku, najdete na tabuli buď velmi malým, takřka neviditelným písmem, nebo pro jistotu vůbec. Prodavači těchto pochutin vás rozhodně nebudou šetřit a vám tak v ruce přistane macek o váze 400g za 80Kč. V této chvíli už nemá smysl se bránit. Přepadne-li vás tedy na trzích chuť na něco dobrého, mějte na paměti, že za cenu hromádky halušků nevalné chuti byste si v restauraci o několik kroků dál mohli dát výborné menu.

 

Něco jiného je narazit na lahůdku, která sice není nejlevnější, ale jen tak někde ji neseženete a neumíte si ji ani ukuchtit doma. Já si například rok co rok kupuji na trzích pečené jedlé kaštany. Je to takový malý rituál patřící k Vánocům. V jiném ročním období by mi snad ani nechutnaly.

 
nirots-- lákavé i předraž. doro.Samostatnou kapitolu tvoří stánky s alkoholem. Tím nemyslím prodej vším možným naplněných zdobných lahví, jež s oblibou kupujeme tatínkům, dědečkům a strýčkům pod stromeček. Narážím na alkohol určený ke konzumaci přímo na místě. Spíš než klasické pivo a víno jsou v zimě žádány teplé nápoje, mezi nimiž jednoznačně vede svařené víno a grog. Nabídka je však mnohem širší a často přímo svádí k nápadu vyzkoušet něco nového. Až vás takový nápad přepadne, dobře si promyslete, jestli ho vážně chcete realizovat. Méně známé drinky jsou totiž většinou namíchány z různých druhů alkoholu a jejich účinek může být mnohem výraznější, než byste čekali. Brněnskou klasikou je Svoboďáček. Pro věci znalé obyvatele města velmi oblíbený nápoj, ovšem nezkušeného a málo odolného turistu kombinace svařáku, rumu a medoviny snadno skolí.

 
Že máte pevnou vůli a takovýmto lákadlům snadno odoláte? Výborně. Jenže jestli jste jste hrdým rodičem a rozhodli jste se vzít své ratolesti na trh sebou, nemáte ani zdaleka vyhráno. Děti totiž pevnou vůlí rozhodně neoplývají. Myslete na to dopředu a připravte se. Pravda je, že bonbón vytažený z kabelky je v takovou chvíli neuspokojí. Budou chtít něco koupit. Ne předem v obchodě, ale přímo na místě. Protože to lízátko ze stánku je určitě lepší. Nebo aspoň rozhodně větší. A barevnější. Promyslete tedy, čím byste žadonící pusinky svých dětí ucpali a zároveň jim tím nezkazili žaludek. Klobása a bramborák dobrou volbou nejsou, ale třeba žužu nebo arašídy v čokoládě tuto funkci spolehlivě splní. A abyste předvedli, jak báječní rodiče jste, přidejte ještě kelímek točené limonády. Děti budou na vrcholu blaha a vy budete mít klid.

 

 

Fotografie publikována se svolením cescassawin / FreeDigitalPhotos.net

Fotografie publikována se svolením nirots / FreeDigitalPhotos.net

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *