I vánoční stromečky podléhají módě

Smrček ozdobený oříšky, jablíčky, vlastnoručně pečenými perníčky a svíčkami. To je představa Vánoc našich prababiček a praprababiček. Stejně jako sledujeme trendy v módě nebo bydlení, tak často pozorujeme i nové prvky ve vánoční výzdobě nejen stromků, ale i oken, střech nebo zahrad. Stromečky už nezdobíme jen hezky v teple obývacího pokoje, ale i venku před rodinnými domy se blýskají ozdobené jedličky, túje i opadané jabloně. Mnoha lidem nestačí ani svítící smrček před domem, ti si pak zvýrazní celou střechu vánočními světýlky, do oken si dají napodobeniny svícnů a z balkónu si spustí žebřík se šplhajícím Santou. Že je to strašně kýčovité? No samozřejmě, ale vždyť ona je to podívaná hlavně pro děti a ty z toho budou určitě nadšené.

 

Výsadní postavení ale navždy zůstane vánočním stromečkům. Rituálně se probíráme starými baňkami po prarodičích a s jakýmsi duševním uspokojením je věšíme na větvičky voňavých boroviček, které budou o štědrém večeru ukrývat krabice s dárky. Děti výskají nadšením a tajně ujídají z čokoládové vánoční kolekce. Zkrátka bez ozdobeného stromečku se Vánoce neobejdou.
Po určité době ale v každé rodině dojde k situaci, kdy zásoby baněk a jiných vánočních ozdob jsou sice neomezené, ale v deseti krabicích, které vaše vánoční poklady ukrývají, nenajdete ani dva stejné kousky.

 

Nastává chvíle, kdy musíte vyrazit do obchodu a vymyslet nový outfit pro váš stromeček, tedy pokud nechcete, aby vypadal jako žebrák, který o adventu obešel všechny sousedy a od každého dostal tu nejošklivější ozdobu.
Trend baňky vládne všem vánočním ozdobám už několik let a asi tomu tak ještě pěkně dlouho bude. Ty nejmodernější už ale nejsou tak křehké a drobně zdobené. Moderní jsou především jednobarevné a bez ornamentů. Stromeček vypadá mnohem celistvěji a elegantněji, když je celý ve stylu jednoduchých ozdob. Barevnost stromků je vázáná tradičně s červenou, fialovou nebo modrou, což jsou, kromě zelené, typické vánoční barvy. Žlutá nebo růžová moc nejdou dohromady s vánoční atmosférou, pokud ale máte chuť udělat si třeba oranžový stromeček, tak směle do toho. Hlavně ale nekombinujte dohromady příliš mnoho barev. Ne nadarmo se říká, že v jednouchosti je síla.

 

I při zdobení stromečku můžete dát prostor své tvořivosti. Kupte si například „polotovary“ vánočních baněk, které si můžete sami podle své chuti dodělat. Většinou se jedná o koule z polystyrenu, které budete oblepovat různými kousky látek a dekoračními stužkami. Nebo si můžete zkusit ručně namalovat skleněné baňky, to už je ale poměrně složité a vyžaduje to velkou trpělivost.
Při zdobení je častou snahou vracet se k původním přírodním materiálům. Určitě nebudete vypadat staromódně, když si na váš smrček pověsíte slaměné hvězdičky nebo dekorace vyřezané ze dřeva a ozdobené červenými stužkami. Můžete ale vytvořit i netradiční stromeček s baňkami všech možných i nemožných tvarů.

 

Křehké sklo lze dnes koupit v podobě kapříků, pejsků, autíček, domečků nebo koníků. Takové ozdoby potěší zejména děti.
Možností je spousta, takže je hlavně na vás, aby z vašeho stromečku byl hezký doplněk vánoční atmosféry.

 

Fotografie publikována se svolením Idea go / FreeDigitalPhotos.net

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *