Ekologické vánoce

Každoročně se s předvánočním shonem a tlakem stává, že i lidé, kteří se jinak chovají ekologicky a šetrně, zapomínají na své zásady a dají si „zelené volno“. Každý chce mít krásně nazdobený stromeček a pod ním dárky zabalené v blýskavém papíru. Ovšem ani těchto zažitých tradic se nemusíte zříkat, pokud se chcete chovat šetrně k přírodě.

 

Nejspornějším plýtváním v období vánočních svátků je jistě vánoční stromeček. Mnozí tvrdí, že tímto zvykem lesy velmi trpí. Ale jak už to obvykle bývá, věci nejsou jen černé nebo bílé. Většina prodejců totiž získává stromky z prořezů lesních školek, které by se stejně zlikvidovaly na pile. Ovšem najdou se i tací, kteří toto předražené zboží nezískávají legální cestou. Pro nás nejschůdnější, a také nejekonomičtější cestou, mohou být stromky v květináči. Vydrží nám po celé roky, ubyde starost s každoročním sháněním a navíc si je můžeme přes rok sami opečovávat a nikdy se nemůže stát, že na nás zbydou jen „košťata“. Dalším úsporným opatřením může být výběr ozdob. Pokud si někdo potrpí na blikající žárovky, najde úspornou variantu v tzv. LEDkách. Těmito diodami se spotřeba energie redukuje až o neuvěřitelných 90 %. Ozdoby z přírodních materiálů (sláma, lýko, sušené ovoce, atd.) vypadají nejen krásně, ale jsou i trvanlivé a děti se budou na jejich výrobě rády podílet. Získají tak ke svému dekorativnímu účelu ještě jednu vlastnost – originalitu.

 

Mýtus ohledně pouštění kaprů zpátky do vody je také jedním z nenáviděných mezi ekology. Není příliš složité si uvědomit, že ryba po tom, co absolvuje výlov, přesun, nějakou dobu v těsných kádích a následné omráčení, nebude štěstím plácat ploutvemi, když ji někdo vypustí v prosinci do ledové řeky, kde na 95% zahyne, neboť se jí nedostalo řádného zazimování. Bohužel spousta lidí s přemýšlením končí u „darování svobody zvířátku“, z čehož má člověk sice dobrý pocit, ale následky už tak veselé nejsou.

 

Také balením dárků můžeme nejen ušetřit naprosto zbytečné výdaje, ale i ulehčit přírodě, když použijeme recyklovaný papír. A zkuste se zamyslet i nad tím, zda není zbytečnou investicí, když se balicí papír ihned po rozbalení dárku vyhodí, i když se dá použít vícekrát, aniž by ztratil svou funkci. Pokud se vám zdá příliš fádní, není nic jednoduššího, než si ho vylepšit potiskem. Možná, když si se zdobením vánočního papíru dáte trochu práce, bude vám líto jej zahodit po prvním použití.

 

A ještě jedno zamyšlení na závěr:
Opravdu nezbytně potřebujete domácnost zásobovat nejnovější drahou elektronikou a děti hromadou plastových hraček, když můžete svým blízkým darovat dárky šetrnější k přírodě?

 

Fotografie publikována se svolením africa / FreeDigitalPhotos.net

 

 

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *