Domácí zvíře – danajský dar?

Všichni toužíme po tom, aby naši blízcí věděli, že nám na nich záleží, že jsou neoddělitelnou součástí našich životů, které se nikdy nebudeme ochotní vzdát. Chceme jim dát najevo, co pro nás znamenají a jaké místo zaujímají v našem živote. Přejeme si vidět na jejich tvářích úsměv. Radost. Toužíme našim kamarádům, rodičům, sourozencům, přítelkyním či přátelům alespoň občas říct: „Děkuji za všechno, co si pro mě udělal a pořád děláš.“

 

Jaký způsob je nejlepší?
Určitě dáreček. Dárky si navzájem dáváme při mnohých příležitostech. Narozeniny, Vánoce, výročí svatby či jenom proto, že dnes je úterý, proto, že včera pršelo nebo proto, že jste prostě na někoho mysleli celý den a chtěli mu udělat radost nějakou maličkostí.
Při přemýšlení nad tím, jaký dárek bude nejvhodnější, jste si vzpomněli na to, jak se vaše děti či kamarádi rozplývali nad malým pejskem, kočičkou, želvou, rybičkami nebo jinými potvůrkami patřícími do zvířecího světa. A hned jste věděli, že to bude dokonalá volba. A tak jste se s dobrým úmyslem vydali do nejbližší prodejny se zvířaty. Už jste v duchu viděli úsměv na jejich tvářích. Viděli jste, jak se vám vrhnou kolem krku a budou vám nekonečně vděční.

 

A určitě i byli. V první chvíli.
Co se však dělo pak? Za týden? Za dva? Za měsíc? Stále se vaši kamarádi smáli, když vás ráno v parku potkali při venčení jejich nového mazlíčka, nebo se na vás mračili a nějak podezřele málo času byli ochotni trávit  společně s vámi v hospodě?

Při darování zvířete bychom měli být velice opatrní a celou záležitost bychom měli předem prodebatovat s rodiči dítěte, které chceme podobným zázrakem obdarovat. Protože v konečném důsledku to budou oni, kteří budou nakupovat pro nového miláčka žrádlo, hygienické potřeby, různé náhubky, kartáče, pelíšky, akvária, misky, obojky, voliéry, klece. Oni budou ti, kteří platí veterináře a ti, kteří se nakonec budou muset o přírůstek do domácnosti postarat. A i když dítě určitě strašně chtělo toho milého psíka, když jste šli kolem něho, rodiče vědí, jestli jejich ratolest chtěla psa i o hodinu později nebo se v průběhu šedesáti minut jeho přání starat se o zvíře změnilo v touhu po novém robotovi, který se dokáže změnit v auto či novou mluvící panenku. A právě proto bychom z podobného rozhodnutí rodiče nikdy neměli vynechat.

 

Pokud chcete zvířátkem obdarovat někoho dospělého (nebo někoho relativně dospělého) a nechcete pokazit překvapení tím, že dopředu prozradíte, co se chystáte spáchat, berete na sebe ohromné riziko a odpovědnost. Riziko, že člověk, o kterém jste si mysleli, že je nekonečně obrovským milovníkem zvířat, se pomalu promění v naštvaného majitele milé kočky, který začne nenávidět všechno, co se pohybuje po čtyřech nohách nebo k pohybu využívá ploutve či křídla. A vás začne nenávidět taky.

 

Zároveň, ač se vám to může zdát přehnané, na sebe berete odpovědnost za zdraví a život zvířete. Není to tak dávno, co si většina dětí přála k narozeninám či na Vánoce pod stromeček živého opeřence. Stejnou sněžnou sovu, jakou měl nejslavnější čaroděj všech dob Harry Potter. A rodiče snažící se potěšit své ratolesti nakupovali. A bohužel nakupovali dřív, než mysleli. Neuvědomili si, že sova není vhodná do domácnosti a je ještě méně vhodná pro malé děti. Její drápy jsou dostatečně silné na to, aby zlomili dětské zápěstí. Když děti a jejich rodiče zjistili, že starat se o skutečnou sovu není zrovna tak zábavné, jak se píše v knihách J. K. Rowlingové, většina z létajících Hedvig skončila opuštěná a ochránci zvířat měli opravdu co dělat, aby jim pomohli.
Podobným způsobem končí ročně na ulici neuvěřitelné množství psů, koček či ptáků. Ti šikovnější, kterých je však málo, si najdou cestu jak přežít. Ti druzí ne.

 

A proto, než bude znovu úterý, nebo bude znovu pršet a vy se rozhodnete někomu udělat radost či „splnit přání“, nejdřív popřemýšlejte o tom, jestli kniha, plyšový medvěd nebo pozvání na večeři nebude lepší způsob jak říct: „Mám tě rád.“

 

Fotografie publikována se svolením debspoons / FreeDigitalPhotos.net

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *