Dárek pro ty, co mají na vše…

Možná jste také jedním z nich anebo alespoň někoho takového znáte. Někteří jsou mladí a úspěšní informatici, jiní podnikají anebo jsou členy managementu velkých firem, pár z nich „jen“ mělo bohaté rodiče. Mají dostatek peněz, aby si mohli koupit cokoli, co ke svému životu potřebují. A tady vzniká problém – blíží se jejich narozeniny či například Vánoce a vy přemýšlíte, čím je obdarovat. Překvapili byste je možná novým Porsche, ovšem kdo z nás na podobný dárek má?

 

Často to musíte zkusit trochu jinými hodnotami než jsou peníze. Výběr dárku pro bohatého člověka si žádá zapojit tvůrčí schopnosti, oprostit se od ideálů konzumu a zaútočit na jiných frontách. Takový výběr vás nutí velmi dobře poznat obdarovávaného, alespoň v některých oblastech. Proto se domnívám, že rady zde uvedené se vám budou hodit, i když budete přemítat o daru pro běžně finančně zajištěného člověka. Mohou se stát důkazem, že o něm uvažujete i jinak, než jako o ekonomické jednotce.

 

V prvé řadě by měl váš dárek překvapit. Měl by spadat do míst, o nichž obdarovaný nic neví anebo zatím nechtěl nic vědět. Anebo (nejlépe zároveň s tím) by mělo jít o něco běžně nedostupného. Podívejme se na to důkladněji.

 

Novinka

Ani ten největší znalec se důkladně neorientuje ve všem, co se na trhu objevuje nového. Ať už jde o nový román oblíbeného spisovatele vycházející zrovna v angličtině anebo o čerstvě zakorkované slámové víno s vysokým hodnocením v zahraničních časopisech, milovník románů či vín o tom vůbec nemusí vědět. V současnosti jsme zahlceni prací, a proto zapomínáme na své koníčky, bohatí lidé na tom nebývají lépe. Krásný dárek/novinka z oblasti našeho dlouholetého hobby nás jistě velmi příjemně překvapí a potěší. Jak ovšem zjistit, zda už naše vybraná věc neletí k bohatému příteli v jeho objednaném balíku? Taktní, mírné a dost obecné otázky vám v tom jistě napomohou. Jinak také můžete zkusit štěstí.

 

Něco „trochu jiného“

Ve všech sférách lidských zájmů se objevují „úlety“, věci nezvyklé a přesto pevně související s původním základem. Představme si například šachistu, který od vás dostane umně vyvedené šachy pro tři hráče. Prozkoumáme-li pečlivě, co se našemu příteli/šéfovi/kolegovi líbí, často narazíme na něco netradičního a leckdy i vtipného. Mnozí lidé považují takové „jinakosti“ za vzdálené a zbytečné, ale po seznámení s nimi bývají zpravidla nadšeni. Uvědomte si však, že podobným darem se pohybujete na hranici toho, co obdarovaný může vnímat téměř jako zvrácené. Opět je třeba vžít se do něj a možná i trochu riskovat.

 

Odvážný dar

Každý z nás se občas ze strachu zastaví před jinak vytouženým zážitkem. Sem tam si něco důkladně prohlížíme v obchodu, a pak to vrátíme zpět s tím, že je to příliš odvážné. Jakmile jsme podarováni tím samým, vnímáme situaci trochu jinak. Často si řekneme: „Když už to tu mám, tak proč ne?“ Překonáme určitou hranici, posuneme se dál a neuvěřitelně nás to obohatí. Spousta lidí by si nikdy jen tak nešla skočit z mostu na elastickém laně, ale jakmile dostaneme poukaz na bungee jumping, tak neodoláme a zkusíme se překonat. Zase se jemně přehupujeme od odvážného k nepřijatelnému a musíme to brát na vědomí.

 

Dar příležitosti a dar osobní

Některé věci nelze jen tak jednoduše vyjádřit penězi. Napíšete básnickou sbírku, zazpíváte ve skupině nejbližších oblíbenou píseň, pozvete oslavence na oběd s jeho oblíbeným dětským hrdinou – vždy se dá najít něco podobného. Často narazíte na podobnou věc náhodou a sem tam na ni dokonce zapomenete. A to by byla velká chyba. Jakmile se zčista jasna seznámíte se slavným básníkem, jehož váš přítel velmi uznává, proč se ho alespoň nezeptat, zda by se s ním mohl sejít? I kdyby vám „pouze“ napsal věnování na ubrousek, stojí za to nebát se a jednat. Ztratit nemůžete nic, získat jedinečný originální dárek.
Fotografie publikována se svolením Feelart / FreeDigitalPhotos.net

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *