Co dát pod stromeček lidem z práce?

Čím více se blíží vánoční svátky, ulicemi se valí nákupní horečka a lidé z okolí se vás ptají, co mají dát svým bratrům a sestrám, i když jste je neviděli ani na fotografii. A jak se „svátky klidu a míru“ přibližují, vedení vašeho podniku kuje pikle a připravuje obávanou párty, kde opít se bývá často osudné. Možná to někteří z vás netuší, ale i lidé z práce se často považují za vaše přátele a jako vaši „nejbližší“ si nárokují dárkové právo. Odmítnete-li podarovat své spolupracovníky (anebo dokonce šéfa!) nebudou vás mít rádi ani oni a nakonec ani Ježíš, kvůli kterému se to všechno odehrává.

Ten vlasatý chápek měl pravdu, milovat bližního svého se vyplatí. Šéf oblažený krásným darem pookřeje a třeba i zavadí okem o vaši žádost o povýšení. Vyměnit si vtipné maličkosti s kolegy utuží vaši koalici proti šéfovi a malý vánoční „úplatek“ postarší pracovnici sekretariátu zajistí ochotu vše vyřídit bez zbytečného otálení. Co lidem z práce dát, aby to nezapadlo do rutiny květin a lahví kvalitního tvrdého alkoholu?

 

Šéfovi

Obdarovat svého šéfa tím, co přesně zapadne do klíčové dírky otevírající dveře k přídavku, bývá zapeklité. Chce to všímat si maličkostí a nebát se lehce experimentovat. Hlavně dobře odhadněte šéfův smysl pro humor. Vedoucí „kamarád“ se jistě rozplyne štěstím, když se mu složíte na barmanský kurz. Na vánočním firemním večírku pak bude ochotně míchat drinky, role se promění a on sám sobě i vám dokáže přirozenost své autority. Takový „cool boss“ si nechá líbit i trochu odvážnější dar. Můžete mu například zaplatit nějaký zážitkový kurz, něco co pobaví nejen jeho, ale i celou firmu – jako třeba „celý den podkoním“. Ženské osazenstvo může zkusit zajít o krok dál a objednat šéfovi den v salónu krásy. Vedoucí investiční firmy naopak ocení pozemky ve vesmíru, jenž jsou nyní vcelku dostupnou, i když dost dlouhodobou vidinou zisku.

 

Kolegům (a podřízeným)

Pracovním souputníkům se vyplatí věnovat něco, co zpříjemní celý náročný proces vydělávání peněz. Takové soubojové tanky na dálkové ovládání rozptýlí nahromaděné napětí a ženou kupředu kreativitu – a hlavně se u nich skvěle „vyblbnete“. Dalším tipem na praktický a zároveň zábavný dárek je dlouhá role toaletního sudoku. Vysněné chvíle pohody a uvolnění díky ní budou vést k procvičení mozku (a tedy i k vyšší mentální výkonnosti). Dochází-li vám nápady úplně, není nad to si z někoho trochu vystřelit a zároveň ho poučit o exotické gastronomii – mravence v čokoládě dnes seženete docela snadno. Šéf může vůči svým podřízeným též vyjádřit vánoční štědrost. Pošlete své zaměstnance hrát paintball do hlubokých lesů, anebo jim zařiďte originální párty v tramvaji!

 

Důležité postarší sekretářce

Občas se potřebujete zavděčit důležitému článku v řetězci firmy, přes který jde prakticky cokoli na papíře. Do této pozice se rutinně dostávají zkušené starší ženy a během svátků a narozenin bývají zavaleny květinami. Květina na Vánoce sice neurazí, ovšem občas je třeba vystoupit z řady a trochu se předvést, aby poté vaše žádost (smlouva, cokoli), prošlo co nejrychleji. Myslím si, že bez ohledu na cokoli jiného každou takovou ženu potěší přehnaně (nebo snad prohnaně?) romantický dar – nechte po ní třeba pojmenovat hvězdu. Není to drahé a zapůsobí to i na duše z hroší kůže.

 

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici / FreeDigitalPhotos.net

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *